Dead Drop

Dead Drop ehk avalik failijagamiskoht – anonüümne failide jagamise võimalus

Dead Drop” ehk maakeeli “surnud tilk” on saksa meediakunstniku Aram Bartholli 2010. aastal alustatud projekt, mis võimaldab inimestel anonüümselt, avalikus ruumis ja ilma internetiühenduseta jagada ja vastu võtta faile. Iseenesest äärmiselt lihtne idee – USB mälupulk tsemenditakse avalikus kohas asuvasse hoone seina või müüri ning avalik failide jagamise koht ongi loodud. Igaüks, kes soovib, võib oma sülearvuti sinna ühendada ja oma faile teistele alla laadimiseks mälupulgale jätta.

Esimesed Dead Dropid paigaldati New Yorki oktoobris 2010. Tänaseks on anonüümseid failijagamiskohti väga paljudes riikides, kusjuures ka Eestis. Maailmas on hetkel 1212 Dead Dropi, andmemahuga kokku 6329 GB. Jagamiskohti saab otsida kaardilt

Dead Droppe võib ise paigaldada ja siis andmebaasi lisada. Ametlikul veebilehel Deaddrops.com on sellekohane õpetus täiesti olemas. Vaja läheb vaid sobivat kohta, mälupulka, tsementi ja veidi aega. USB mälukaardile lisatakse alati ka readme.txt fail, mis selgitab antud mälupulga olemust ja tarvilikkust.

Kahjuks on taolist failijagamispunkti kerge kahjustada – seinast välja ulatuvat USB otsa on kerge ära murda. Samuti võib pahatahtlik kasutaja kustutada kõik andmed, mis mälupulgal peal on või paigaldada nuhkvara.

Tallinnas asub Dead Drop vanalinnas asuvas turistiinfokeskuses. Täpsemalt vaadake siit.

 

NB! Piraattarkvara jagamine on seadusega karistatav!

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.