Kontrollige oma parooli turvalisust!

Kõik me teame, et peaksime kasutama turvalist parooli, kaitsmaks oma arvutit, andmeid ja kasutajaid internetis. Eriti tähtis on omada turvalist parooli oma kodulehel, eriti veel kui kodulehekülg on valmistatud populaarsele sisuhaldustarkvarale nagu WordPress või Joomla!. Mida võiks aga nimetada turvaliseks parooliks ja kuidas paroole rünnatakse?

Kuidas paroole varastatakse?

Häkkerid kasutavad kindlaid viise, kuidas kasutajate paroole ära arvata või lahti muukida. Järgnevad meetodid annavad ehk aimu, millele mõelda, kui valite omale turvalist parooli.

Parooli ära arvamine. Tarkvara nuhib kasutajatunnuse kohta infot internetist – näiteks nime, sünnikuupäeva, sõprade ja tähtsate isikute nimesid, lemmiklooma nime. Seejärel proovib ta midagi neist parooliks.

Proovimine sõnastiku järgi. Eksisteerib tarkvara, mis proovib kindlate keelte sõnaraamatuid parooli kombinatsiooniks. Rünnaku puhul tehakse seda ka võõrkeeleliste sõnastikega.

“Õngitsemine”. Lihtne trikk, millega saadetakse isik lehele, mis petab isikut sisestama sinna oma kasutajatunnust. Kõige paremaks näiteks on hetkel leviv liba e-mail, mis kutsub üles sisestama oma PayPal kasutajatunnust e-maili sisestatud lingile. Tegelikkuses viib see link aga PayPal lehe koopiale, millel pole mingit pistmist õige PayPal kodulehega.

Kõige nõrgemate paroolide proovimine. Kuigi on avalikult mitmeid kordi hoiatatud mitte kasutada parooli “password” või “123456“, teevad inimesed seda laiskuse tõttu ikkagi. Hea on, kui see parool esineb vaid mõnes üksikus süsteemis, kuid halval ning tõenäolisel juhul on samal isikul seesama parool kasutuses ka kõikides teistes sisselogimist nõudvates süsteemides.

Kuidas koostada turvalist parooli?

 • Kasutage nii väikeseid kui ka suuri tähti
 • Kasutage numbreid ja kirjavahemärke
 • Kasutage sümboleid –  !”#¤%&/()=
 • Mida rohkem tähemärke, seda turvalisem!
 • Ärge kasutage parooliks laste, vanemate, sõprade nimesid või sünnikuupäevi!


Võtame kerge näite – oletame, et meie parooliks on “banaan“.  Vastavalt howsecureismypassword.net andmetele kulub sellise parooli ära arvamiseks 0.07 sekundit! Lisame suure algustähe ja lihtsa numbrikombinisatsiooni 123, meie parooliks on seega “Banaan123“, mille arvamiseks kulub 39 päeva. Pole paha. Lisame samale paroolile veel hüümärgi, ehk parooliks “Banaan123!” ja selle parooli ära arvamine võtab aega keskmiselt 58 aastat, kuid asendades suure tähe jälle väiksega saame tulemuseks “vaid” 344 päeva.

Kõige nõrgemad paroolid

Kõige nõrgemad paroolid TOP 15 aastal 2013 olid:

 1. password
 2. 123456
 3. 12345678
 4. 1234
 5. qwerty
 6. 12345
 7. dragon
 8. pussy
 9. baseball
 10. football
 11. letmein
 12. monkey
 13. 696969
 14. abc123
 15. mustang

Kõigist kasutatud paroolidest 91% on ka TOP 1000 kõige nõrgemate paroolide edetabelis!


häkitud-veebileht

 

Nagu eelnevalt sai juba rõhutatud, on väga tähtis omada turvaliseid paroole sisuhaldustarkvaradel nagu WordPress, Joomla!, Drupal ja muud. Lisaks on saadaval erinevaid pluginaid, mis tõstavad sisuhaldustarkvara turvalisust märgatavalt, kehtestades muuhulgas limiidi, mitu korda admin parooli valesti võib kirjutada. BRN Veebilahendused pöörab suurt rõhku oma klientide turvalisusele, ja seetõttu sisaldub perioodiliselt läbiviidav turvariskide kontroll ka meie pakutavas veebikodu täislahenduse teenuses.

Kaitske enda andmeid ning kontrollige paroolide turvalisust lehelt https://howsecureismypassword.net!

NB! Ärge sisestage oma tegelikku parooli!

 

Meeldis? Liitu fännilehega!
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.